Досвід роботи

Запрошую-відкриті уроки!

Тема. Світ дитинства в літературі. Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра"

Мета:
-вчити дітей характеризувати героїв художнього твору на основі їхніх портретів, вчинків, переживань;
-розвивати  зв’язне мовлення, вміння користуватися цитатним матеріалом;
-виховувати в учнів об’єктивне ставлення до вчинків людей, здатність цінувати дружбу, прагнення бачити свій клас дружнім колективом, підвищувати інтерес до вивчення творів мовою оригіналу.
Обладнання: портрет Марка Твена, аудіозапис пісні «Дружба», комп’ютер, тестові завдання, підручник, зошит,словник літературних термінів,виставка дитячої пригодницької літератури.
Епіграф до уроку:
«Єдиний спосіб мати друга – це бути другом»
                                                                         Марк Твен
                          Структура уроку
1.      Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань.
1.Скажіть, будь ласка, яку загальну тему ми вивчали на попередніх уроках?
2.Який твір допомагає нам розкрити  тему?
                                          (відповіді учнів)
          
3.Презентація теми та мети уроку.
Вчитель. Нагадайте, хто є автором твору «Пригоди Тома Сойєра»?
            Одним із видів домашнього завдання було повторення біографії Марка Твена. А наскільки якісно ви виконали цю роботу, ми зараз швидко перевіримо. Пограємо в гру-тест «Так чи ні».
            1.Марк Твен – справжнє ім’я та прізвище письменника?
            2.Марк Твен – американський письменник?
            3.Народився в селі Флорида.
            4.Більшість персонажів повісті насправді проживали в місті Ганнібалі.
            5.Перша робота письменника – помічник кухаря.
            6.Був помічником лоцмана на пароплаві, що ходив по річці Амазонці.
            7.Марк Твен – насправді це річковий термін.
            8. Робота на річці закінчилася через початок Громадянської війни.
            9.У 1867 році Марк Твен відвідав місто Одесу.
            10.Марк Твен більш відомий як журналіст, а не письменник.
Вчитель. А зараз обміняймося зошитами і проведемо взаємоперевірку. За кількістю позначок «+» поставте оцінку.
Вчитель. - Хто є головним героєм повісті?
                   -Звідки Семюел Клеменс взяв ідею створення образу Тома Сойєра?
 Відповідь на дані запитання дасть група біографів, які отримали випереджаюче домашнє завдання.
                                                 ( коментар учнів біографів )

3.Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Коли готуєшся до уроків, то хочеться приготуватися найцікавіше. Знаходиш цікаві завдання, обмірковуєш вчинки героїв. Мені Том навіть наснився цинічним грубіяном та великим ледарем. Але прокинувшись, я подумала, що не зовсім він і такий. А як вам здається?
                                                         ( думки учнів)

4.Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Вчитель. А зараз спробуйте собі уявити, що ви герої цього твору, наприклад, Беккі Тетчер або Джо Гарпер, а я журналіст газети «Кримінал» - прошу вас дати інтерв’ю про Тома Сойєра, героя, який викрив справжнього вбивцю. Щоб ви могли сказати?
                        ( діти за бажанням дають інтерв’ю, виконуючи роль обраного героя)
Вчитель. Прослухавши інтерв’ю Беккі Течер, зробіть висновок, які риси характеру притаманні Тому Сойєру.
                                                              ( діти роблять висновки)
Вчитель. Хочу вам нагадати, що я журналіст і можу опиратися не на слова, а на конкретні факти. Знайдіть у тексті і зачитайте цитати, в яких підтверджуються ваші висновки.
                                                                  ( учні зачитують цитати)
Вчитель. Хто, на вашу думку, був головним свідком багатьох подій, які відбувалися в житті Тома?
-А що вам відомо про життя Гека?
-Чому саме Гек був завжди поряд з Томом, а не хтось інший з героїв твору?
-За які риси характеру Том поважав Гека?
                                           ( учні дають відповіді на поставлені запитання)
Вчитель. Зараз на дошці я пропоную створити «асоціативний кущ» рис характеру Тома.
                           (учні на дошці записують ключові слова до «асоціативного куща»)
Вчитель. -Які взаємостосунки повязують Тома і Гека?
-Як ви взагалі розумієте значення слова «ДРУЖБА»?
-А зараз, я як журналіст пропоную вашій увазі матеріал таємного відео спостереження. Продивившись сюжет, доведіть, що дружба – цінна річ.
         (перегляд уривку фільму, момент «Гек рятує Тома на річці»; обговорення сюжету)
Вчитель. Тож давайте підсумуємо, яким для вас є Том, а яким Гек? Створимо на дошці та запишемо до робочих зошитів  «асоціативні ряди»  до образів Тома та Гека.




                  

Вчитель. Характеризуючи Тома багато з вас називав лише позитивні риси. Але не можна сказати , що це ідеальний герой. Я пропоную переглянути інсценівку, яку готувала на сьогодні група театралів. А саме, інсценівка уривку « Том продає свою роботу – фарбування паркану – Бену».
                                             ( учні переглядають інсценівку)
Вчитель.
-Які ж риси Тома ви помітили в цій ситуації7
-А чи гарно так поводитися з друзями?
-Чи можна назвати такі стосунки дружбою?
                       (учні дають відповіді на поставлені запитання)
Вчитель. Пропоную підвести власні підсумки: які стосунки ми називаємо дружбою?
(учні оформлюють на дошці семипелюсткову ромашку, у центрі якої слово «дружба», а на пелюстках припущення , наприклад слова: взаєморозуміння, турбота, чесність, співпраця та інші.)
Вчитель. –А чи є дружба у вашому класі?
                              (учні відповідають і аргументують свої думки)
-І саме зараз я хочу повернутися до нашого епіграфа: «Єдиний спосіб мати друга – це бути другом». Як ви розумієте ці слова?
                                               (учні коментують епіграф)
Вчитель. У місті Ганнібалі встановлено пам’ятник Дружбі. То ж я вам бажаю, щоб справжня дружба у вашому класі стала своєрідним пам’ятником, прикладом для інших.

6.Підсумок уроку.
Оцінювання учнів.

7.Домашнє завдання.
Оцінювання учнів.
Написати твір – мініатюру «Кого я вважаю справжнім другом?»


Тема. Жан - Батіст Мольєр - комедіограф, актор, театральний діяч. Провідні теми та художні особливості комедій Мольєра.


Мета:

-ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Мольєра; сформувати в учнів поняття про комедію як жанр драматургії; поглибити знання учнів про класицизм;
- розвивати вдумливе ставлення до навчального матеріалу, навички монологічного мовлення;
- виховувати інтерес до творчості Ж.Б.Мольєра.
Обладнання: портрет Мольєра, виставка книг про Мольєра та його творчість.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Епіграф:
            …Мольєр, твої найкращі твори, -
              Навіки дивні чари їх,
              Пройшовши крізь віки й простори,
              В серцях відіб’ються людських.
              ………………………………………………….
              У тебе муза недарма
              Говорить правду жартома.
                                                                 Нікола Буало –Депрео

                     Структура уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань учнів.
Експрес-опитування:
-Назвіть найвідоміших політичних діячів Франції 17 ст.?
-Що означає термін «класицизм»?
-Чому виник класицизм?
-Що унаслідував класицизм від античності?
-Яке мистецтво в епоху класицизму вважалося зразком досконалості?
-На яких персонажів поділялись герої у творах епохи класицизму?
-Що ви знаєте про правило трьох єдностей7
-Кого вважають головним теоретиком епохи класицизму?
-Які жанри набули розвитку в добу класицизму?
3.Презентація теми, мети та завдань уроку.
4.Сприймання, усвідомлення та засвоєння нового матеріалу.
1.Вступне слово вчителя. Розповідь про життєвий і творчий шлях Ж.Б.Мольєра.
2.Повідомлення учнів за випереджувальними завданнями про яскраві сторінки творчості Мольєра.
3.Заповнення таблиці за результатами прослуханої лекції вчителя та повідомлень учнів.
Це мені було відомо
Це для мене нове



4.Складання «асоціативного куща» на тему «Мольєр».


Жан Батіст Поклен                   Париж                          мандрівна трупа

 

  «Закоханий лікар»                                                       театр Пті-Бурбон                   

Палац Пале –Рояль                                                        «Тартюф»
 




«Міщанин –шляхтич»           Сен-Жозеф                      «Удаваний хворий»

5.Провідні теми та художні особливості комедій Мольєра.
(робота в робочому зошиті –створення опорного конспекту)
6.Робота з теорії літератури.
            Комедія –драматичний жанр, у якому конфлікт, дія, характери, ситуації постають у смішних, комічних формах та висміюють людські вади та суспільні явища.
7.Робота з текстом комедії Мольєра «Міщанин –шляхтич».
Аналіз І дії.
Робота в групах.
І група підтверджує  тезу: пана Журдена можна зрозуміти і підтримати у його прагненні стати дворянином.
ІІ група спростовує вищеназвану тезу.



                

5. Підсумок уроку.
Рефлексія:
«вільний мікрофон» -Які події життя Мольєра мають особливе значення для розуміння його комедії «Міщанин –шляхтич»?
6.Домашнє завдання.
1.Читання та аналіз ІІ і ІІІ дії комедії «Міщанин –шляхтич».
2. Підібрати цитатний матеріал для характеристики пана Журдена.

Тема. Велич класи людського серця.

Мета:
-узагальнити знання учнів, отримані при вивченні творчості Г.Х. Андерсена та його казки «Снігова королева», вчити робити висновки на основі прочитаного,  допомогти учням осягнути велич краси людського серця;
-розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам'ять;
-виховувати сильну особистість, здатну на справжній вчинок.
Обладнання: портрет Г.Х.Андерсена, виставка книжок письменника, троянди, опорні схеми, опорні слова, аудіо запис пісні «Зимовий сон» у виконанні співачки Алсу.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Епіграф:
Людська душа і друг, безсумнівно цінніші за все інше.
                                                               Г.Сковорода
                              Структура уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація навчальної діяльності.
Вчитель. Діти! Сьогодні на уроці ми потрапимо в країну, якої немає на карті світу, але в якій (і не раз!) побував кожний із нас. На небосхилі цієї казкової країни горять сузір’я. Це казки різних народів світу, різних письменників. Але одне сузір’я горить найяскравіше всіх, це – сузір’я казок відомого датського казкаря Ганса Християна Андерсена. На попередніх уроках ви багато дізналися про цього письменника – казкаря, жили життям головних героїв казки «Снігова королева» - Кая і Герди. Що ви про них можете сказати? Хто вони?
                                                   (учні відповідають)
3.Презентація теми, мети та завдань уроку.
Вчитель. Тема сьогоднішнього уроку: «Велич краси людського серця», бо тільки воно – серце –здатне любити, прощати, рятувати. І я впевнена, що ваші маленькі серденька, що б’ються у ваших грудях, здатні на великі вчинки, як серце Герди. І кожен із вас, я гадаю, хотів би мати за друга – Герду. Епіграфом до нашого уроку стануть слова Григорія Сковороди: «Людська душа і друг, безсумнівно цінніші за все інше».
            Тож розпочнемо нашу роботу. Але я вчасно згадала, на адресу нашого класу прийшов лист. Давайте прочитаємо!
    (учень чи учениця читають листа)
Дорогі діти!
Я вітаю Вас! Сьогодні на уроці Ви перегорните останню сторінку моєї казки «Снігова королева». А я впевнений, що вам не хочеться прощатися з героями цієї казки – Гердою, Каєм, принцем і принцесою, маленькою розбійницею. Ох, як їх багато і всіх, я гадаю, ви полюбили.
            Я знаю, що у цій школі, у цьому класі навчаються найкращі діти, добрі душею, старанні, виховані. Хто буде працювати активно на сьогоднішньому уроці, отримає приз. А який? Зачекайте, його треба зробити!
            З повагою до вас, любі п’ятикласники, Ганс Християн Андерсен.
Вчитель. Діти! Хто бажає отримати винагороду від самого автора казки «Снігова королеви»? Що ви пообіцяєте письменникові?
                                                     ( учні відповідають)
4. Сприймання, усвідомлення та узагальнення вивченого матеріалу.
1.Узагальнення знань творчості Г.Х.Андерсена.
Робота з опорними словами (вчитель показує опорне слово, діти пояснюють0.
1805 рік; Данія; син; Оденсе; актор; «Кресало», «Русалонька»; «Золота медаль»; Михайло Старицький.
2.Експрес –опитування класу:
-дати визначення поняття казки?
-назвати види літературних казок?
-назвати особливості літературної казки?
-що таке композиція казки?
-яка традиційна композиція казки?
-у чому особливість композиції казки «Снігова королева»?
3.Завдання «Продовж речення».
-Те, про що розповідається у творі є …/ темою художнього твору/.
-Основна думка, втілена в художніх образах …/ ідея художнього твору/.
-Образ людини в художньому творі… / літературний герой/.
-Тема казки «Снігова королева»….. .
-Ідея казки «Снігова королева» …. .
4.Елемент творчої уяви учнів.
Вчитель. Діти! На пошуки кого відправилася Герда?
-Кого зустріла на своєму шляху Герда?
-Як жилося Герді у незнайомої жінки?
А чому Герда сумувала?
Зараз давайте згадаємо епізод із казки «Дівчина заснула, і їй снилися чудові сни».
-Що могло снитися ГердІ?
Про це ви  подумаєте послухавши пісню «Зимовий сон» у виконанні співачки Алсу.
                       ( учні слухають пісню)
Вчитель. Чи подібні образи Герди і ліричної героїні пісні?
( думки учнів)
Вчитель. Отже, обидві героїні мріють про зустріч з дорогою людиною, серця їх переповнені коханням і надією на щасливий кінець.
5.Складання «асоціативного куща» до образу Герди.



                              сильна                          вірна                                добра



  Герда
 






                    вихована                                                                                відважна
 





                                    
                                               
                                                справжня подруга
Вчитель. Герда – приклад справжньої подруги,  здатної на самопожертву заради близької їй людини. Її серце сповнене доброти, вірності, відданості. Підтвердіть мою думку цитатами з тексту.
                    (учні зачитують цитати, головною серед них є «Сила – в її серці!»)
Отже, людина може бути сильною, здійснювати здавалося б нездійсненне, завдяки своєму серцю. Варто тільки до нього прислухатися.
Вчитель.   -У чому краса людського серця?Не поспішаємо, на це запитання дамо відповідь, опрацювавши опорну схему.



6. Робота з опорною схемою.

                                                                           

Отже, головною ознакою краси людського серця є людяність – це та сила, яку не в змозі перемогти ніяке чаклунство. Краса живого серця перемогла холодну красу криги. Як тут не згадати слова мудрої фінки про Герду: «Сильнішою, ніж вона є, я її не зроблю. Я не можу дати їй більше сил, ніж у неї зараз. Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Хіба ти не бачиш, що їй підкоряються і люди, і тварини? Адже вона боса обійшла півсвіту. Не в нас їй позичати сили. Сила – в її серці!»
7. Міні –дискусія на тему: «Яким повинен бути справжній друг?»
Вчитель. Діти! Погляньте уважно, серед класної кімнати сьогодні почесне місце займають троянди. І це не випадково.
-          Що таке символ?
-          Коли у казці ми зустрічаємося із символом троянд?
Отже, на початку казки троянди є символом безкорисної краси; в другому оповіданні, Герда побачивши на капелюсі жінки намальовану троянду, згадує про Кая – символ памяті, а в кінці казки, звільнивши Кая  від чар Снігової королеви, Герда співає пісню про  троянди – символ щастя.
Зараз ми проведемо міні –дискусію «Як ти вважаєш, яким повинен бути справжній друг?»
         (діти висловлюють свої думки, наводять аргументи на підтвердження сказаного)
Вчитель. Дружба –це те, що дає людині крила, допомагає змістовніше жити, працювати, відчувати себе потрібним комусь і допомагати, якщо цього від тебе ждуть. Друг – це другий «Я». Це той, хто не роздумовуючи піде на край світу за тобою. Такою була Герда для Кая із своїм добрим, щирим серцем. Про велике значення дружби в житті людини, є багато висловів класиків літератури, але мені здається, що найвлучніше про дружбу говорить народна мудрість. Тож пригадайте прислів’я з цього приводу. Почну я:
            Людина без дружби, що дерево без коріння.
            Хто старих друзів забуває. Той нових не наживає.
                                        ( діти продовжують)
5 Підсумок уроку.
1.Гра «Найуважніший читач».
Дати відповіді на запитання:
-Яким речам раділи разом Кай і Герда до того, як хлопчик разюче змінився?
-Якими були очі Снігової королеви?
-Скільки разів цілувала Снігова королева Кая?
-Яке слово Кай намагався скласти з крижинок?
-Що подарували принц і принцеса Герді?
-У чому за словами старої Фінки сила Герди?
2.Оцінювання учнів.
3.Рольва гра  «Зустрічайте гостей».
Вчитель Цей урок ми провели в переддень Нового року. А які ж свята без привітань і подарунків. Ось і вирішила до вас завітати сама Снігова королева, бо вона напевне зрозуміла, що не варто тільки порошити снігом та віяти холодом, що нарешті потрібно зробити щось хороше, приємне і тоді сніжинки в серцях людей розтануть і всі серця стануть добрими.
(Роль Снігової королеви виконує заздалегідь підготовлена учениця старших класів, вона вітає дітей і вручає сніжинки з привітаннями з Новим роком від самого Г.Х.Андерсена).
6. Домашнє завдання.
Вчитель. Діти, на початку уроку ви отримали листа від Г.Х.Андерсена. Але не ввічливо залишати листа без відповіді. Тому , я думає, що кожен вдома напише листа відомому казкареві. А тема його буде слідуюча: «Спасибі Вам за казку…».


На уроці всі гарно працювали і Г.Х.Андерсен виконує свою обіцянку –вам від нього подарунок (цукерки).

Комментариев нет:

Отправить комментарий